Díky rychlé integraci občas zapomínáme na to, jak exotickou práci vlastně děláme. Přemýšleli jste někdy, jak vzniká kiwi a odkud se bere například avokádo? My si toto know how přivlastňujeme v praxi. Vypěstování samotného plodu je běh na dlouhou trať. Jak Hugh říká, kiwi je analogické s lidským životem, a tak roste 9 měsíců. Práce na sadu ovšem trvá celý rok.
Stromy se dělí na mužské a ženské a během období opylování se sady stanou útočištěm včel, které si místní sadaři na určitou dobu pronajímají. Mužské stromy, jejichž počet se rovná třetině ženských, musí být s opačným pohlavím strategicky propleteni, aby se jejich květy nacházely co nejblíže těm ženským. Dojde-li k opylení, vznikne plod, jenž je za ideálních podmínek připraven ke sklizni během března a dubna.
Průběžně se musejí jednotlivé stromy prostřihávat, nejdříve mužské, po sklizni ženské. Dámské větve bez plodů se průběžně zastřihávají a větve plné malých kiwíček se uvazují k drátům vycházejícím z dřevěné konstrukce. Jednotlivé části jsou sadu odděleny vysokými stromy, které brání průniku větru.
No je to věda, o tom žádná. Poslední dny narušujeme speciálními kleštěmi strukturu ženských větví a tzv. kroužkujeme. Cílem je „zranit“ strom, aby vyprodukoval více živin, a kiwi tak byla sladší a větší.
O tom, že existuje mnoho druhů kiwi nemluvě. Liší se tvarem (podlouhlá, kulatá, …), velikostí, ale i barvou. Oblíbené zde je Gold Kiwi, zlaté kiwi, jehož dužina má žlutou barvu a chutná prý sladčeji – to musíme nejprve otestovat. Nicméně u Hugha v sadu váží zralé zlaté kiwi okolo 200 g… No není to fascinující? 🙂
Avokáda, mandarinky, grepy, citrony a další ovoce pěstují v okolních sadech. Nejvíce oceňujeme malé stánky, které se nacházejí u silnice v blízkosti sadů a jsou plné místního ovoce, které hlavní distributoři z různých důvodů (nevhodný tvar, velikost ovoce apod.) nepřijímají. Stačí zastavit, vyskočit z auta, hodit malý peníz do kasičky a už si můžete vybírat. Podobnou zkušenost mám osobně i ze Švýcarska. Možná, až se vrátíme domů, bychom měli zorganizovat podobný experiment a čekat, zda se nápad ujme a kasička zůstane na svém místě… 🙂